Kompleksowy monitoring konstrukcji budynku wielorodzinnego podczas wzmocnienia podłoża gruntowego z zastosowaniem technologii iniekcji strumieniowej Soilcrete
Projekt
Nierównomierne osiadanie budynków to bardzo duży problem który może skutkować poważną awarią konstrukcji. Jest to szczególnie ważne jeśli rozważamy obiekty mieszkalne zlokalizowane w ścisłym centrum miast. W takich przypadkach konieczne jest objęcie budynku precyzyjnym monitoringiem real-time. Jako, że lubimy ciekawe wyzwania wsparliśmy naszych kolegów z KellerPolska odpowiedzialnych za wykonanie wzmocnienia podłoża gruntowego za pomocą iniekcji strumieniowej soilcrete przy ul. Wolskiej 69 w Warszawie.
Wyzwanie
Zapewnienie kompleksowego systemu monitoringu pozwalającego na pozyskiwanie danych real-time o pracy konstrukcji całego obiektu w trakcie prowadzenia robót budowlanych oraz przez ok. 6 mies. po zakończeniu prac.
Rozwiązanie
Do wykonania kompleksowego systemu monitoringu mającego wspomagać proces iniekcji strumieniowej zaprojektowaliśmy system oparty o hydrostatyczny system do niwelacji precyzyjnej HLC składający się z 16 czujników oraz zestawu 4 pochyłomierzy. Prace rozpoczęliśmy od projektu wykonawczego całego systemu oraz instalacji czujników na kondygnacji technicznej. Jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych rozpoczęliśmy gromadzenie danych co pozwoliło na weryfikację tzw. „stanu zero” a następnie precyzyjne określenie wpływu wykonywanych prac na budynek. Wszystko po to, aby w trakcie wykonywania kolumn soilcrete na bieżąco monitorować przemieszczenia pionowe oraz przechyły całego obiektu. Dodatkowo wszystkie dane gromadzone oraz udostępniane były na naszej platformie QuickView pozwalając w czasie rzeczywistym monitorować procesy oddziałujące na konstrukcję wysokościowca.
Trwające niemal 2 miesiące specjalistyczne prace geotechniczne zakończyły się pełnym sukcesem. Nasze pomiary potrwają jeszcze przez kilka miesięcy pozwalając na ocenę wykonanych robót oraz dostarczając cennych informacji o pracy całej konstrukcji.